Oční centrum | Petra Hečková

telefon: +420 558 621 122 | mobil: +420 603 831 743 | nebo napište Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. | FACEBOOK

Vlastnosti brýlových čoček

sl-17

Mezi základní nabídkou brýlových čoček, které Vám vsadíme do Vašich brýlí, můžete vybírat ze čtyř základních materiálů, z kterých jsou brýlové čočky vyrobeny.

Materiály

 • sklo
 • plast
 • polykarbonát a Trivex

Sklo

mezi jeho základní vlastnosti patří, že je tvrdší, odolnější vůči otěru, ale jeho nevýhodou je vyšší váha a může se snadno rozbít.

Plast

mezi jeho základní vlastnosti patří, že je nerozbitný, má nižší váhu, ale nevýhodou je náchylnost na poškrabání při nešetrném zacházení. Zvlášť se doporučuje u dětí, kde je zvýšené riziko výskytu úrazu. Při úrazu si mohou totiž poškodit oko např. střepem z brýlové skleněné čočky, což je u plastových čoček sníženo. Plast se maximálně poškrábe nebo vyštípne při vyšším tlaku.

Polykarbonát a Trivex

jsou to také plastové čočky, ale již materiály tvrdší, které se doporučují do sportovních nebo vrtaných obrub, kde musí přijít tvrdší brýlová čočka.

Povrchová úprava

 • Antireflexní úprava
 • Hydrofobní úprava
 • Tvrzení na sklo
 • Tvrzení na plast

Antireflexní úprava

Někdy je také nazývána protiodlesková vrstva. Nejčastěji mívá nádech do zelena. Je to speciálně napařená vrstva z obou stran brýlové čočky. Dívání s ní pak máme jasnější, ostřejší, zabraňuje nežádoucím odleskům, které jsou normálně na brýlové čočce. Snižuje únavu očí a chrání je, že se tak nevysilují a mají ostřejší obraz. Úprava se doporučuje k umělému osvětlení, zářivkám, k počítači, k dívání na televize a hlavně také pro řidiče.

Hydrofobní úprava

Tato úprava se většinou vyskytuje v kombinaci s antireflexní úpravou. Je to úprava, která nám má za úkol napomáhat lepšímu čištění a odpuzuje vodu. Tímto nám hodně usnadňuje čistění brýlí.

Tvrzení na sklo

Je určeno jen pro skleněné brýlové čočky, které již musí být zabroušeny dle požadované brýlové obruby. Čočky jsou ponořeny do speciální tvrdící lázně nejlépe na 24 hodin. Nyní se od této metody upouští, protože je hojně využívána nabídka plastových čoček. Tvrzením, čočky získají tzv. netříštitelnost, to znamená, že se sice rozbijí, ale na oblejší neostré střepy a sníží se tak vysoké nebezpečí mít střep v oku při úrazu.

Tvrzení na plast

Jak již vyplývá z názvu, je určeno pouza na plast. Dá se říci, že je to jako by byla lakem přetřená čočka z obou stran, která je pak odolnější vůči poškrábání.

Typy brýlových čoček

V naší nabídce máme pro Vás připravenou pestrou škálu brýlových čoček. Můžete si vybrat čočky dioptrické nebo bez dioptrií, sluneční i ochranné . Brýlové čočky nabízíme z plastu, minerální (sklo) nebo polykarbonátové a Trivex. Můžete si vybrat brýlové čočky samozabarvovací i trvale zabarvené nebo polarizační. Výběr korekčních brýlových čoček závisí na druhu oční vady a na konkrétních požadavcích a představách uživatele brýlí. Jiné vlastnosti požaduje sportovec, jiné ten, kdo nosí brýle jako módní doplněk, a jiné ten, pro koho jsou brýle nutné po celý den.

 • Brýlové čočky asférické koncepce
 • Vysokoindexové brýlové čočky
 • Bifokální brýlové čočky
 • Kancelářské čočky
 • Multifokální brýlové čočky
 • Polykarbonátové brýlové čočky
 • Fototropní brýlové čočky
 • Samozabarvovací plastové čočky Sunsensor
 • Samozabarvovací plastové čočky Transitions
 • Drivewear ® brýlové čočky

Brýlové čočky asférické koncepce

Jsou využívány zvláště v tzv. plusových dioptriích - mají plošší design a kvalitnější zobrazovací vlastnosti. Nabízíme v plastovém provedení, v základní nabídce již s antireflexní úpravou.

Brýlové čočky asférické koncepce

Jsou využívány zvláště v tzv. plusových dioptriích - mají plošší design a kvalitnější zobrazovací vlastnosti. Nabízíme v plastovém provedení, v základní nabídce již s antireflexní úpravou.

Vysokoindexové brýlové čočky

Doporučujeme při vyšších mínusových i plusových dioptriích. U mínusových skel docílíme menší okrajové tloušťky a u plusových docílíme ztenčení ve středu čočky. Čočky nabízíme z plastu i minerální (skleněné).

Bifokální brýlové čočky

Jsou určeny ke korekci presbyopie (při korekci do dálky a zároveň do blízka). Jsou vyráběny v minerálním i plastovém provedení. S těmito skly vidíte ostře do dálky a do blízka. Menší nevýhodou je malé zorné pole na čtení omezené malým dílkem ve tvaru písmene C nebo D.

Kancelářské čočky

S dioptriemi blízko i na střední vzdálenost, které jsou určeny na práci s počítačem a všude tam, kde potřebujete vidět na všechny blízké vzdálenosti od 30 cm do 1,5 m.

Multifokální brýlové čočky

Jsou určeny pro vidění na všechny vzdálenosti. Rovněž jsou nabízeny jak plastové, tak minerální a navíc i v polykarbonátovém provedení. Na těchto sklech není patrný žádný přechod, tudíž mají estetičtější vzhled nežli bifokální skla. Dioptrický přechod je plynulý a zaručuje ostrý obraz na všechny vzdálenosti.

Polykarbonátové brýlové čočky

Jsou jedinečné svými vlastnostmi: jsou odolné proti nárazu, pružnější než běžná plastová čočka, jsou tenčí i lehčí. Navíc jsou opatřeny kvalitním tvrzením, antireflexní a hydrofóbní úpravou, takže jsou odolné i proti oděru. Doporučujeme je zvláště do brýlí bez obrub, kde je větší riziko zlomení plastových čoček.

Fototropní brýlové čočky

Jsou to samozabarvovací minerální brýlové čočky s možností zabarvení do hnědé nebo šedé barvy. V nabídce jsou v plusových i minusových dioptriích a také i v bifokálním provedení. Zbytková barva 15 až 20% a zabarvení do 50%.

Samozabarvovací plastové čočky Sunsensor

Jsou to samozabarvovací čočky základní řady. Je možné vybírat z hnědé a šedé barvy. Zbytková barva čoček je 14%, která je stálá a zabarví se až na 83%. Najdete je i v bifokálním provedení.

Samozabarvovací plastové čočky Transitions

Jsou nejmodernější variantou samozabarvovacích plastových čoček. Uvnitř v místnosti jsou čočky Transitions výjimečně čiré se zbytkovým zabarvením maximálně 5%, na slunci dosahují zabarvení jako sluneční brýle kategorie 3, což znamená intenzitu zabarvení 85 %. Je možné vybírat ze dvou barev a to z šedé a hnědé. Zabarvení do šedé je až na intenzitu 88% a reakce jsou o něco rychlejší než u zbarvení do hnědé. Navíc po přechodu ze slunce do tmavého prostředí zvýšený kontrast těchto čoček umožní jasné a komfortní vidění. Uvnitř v místnosti jsou samozabarvovací brýlové čočky Transitions VI tak čiré, že nikdo ani nepředpokládá, že právě Vy nosíte samozabarvovací plastové čočky Transitions. Venku na jasném slunečním světle se zabarví až k nerozeznání od slunečních brýlí (kategorie CEN 3). Čočky rychle reagují a přizpůsobují se změnám světelných podmínek. Vždy propustí právě takové množství světla, které Vám umožní komfortní vidění, díky kterému si ani neuvědomíte, že nosíte brýle. Samozabarvovací brýlové čočky Transitions jsou vhodné jako každodenní řešení pro optimalizaci a uchování Vašeho zdravého vidění. Přesvědčte se, co samozabarvovací čočky Transitions pro Vás dělají.

Drivewear ® brýlové čočky

Využití od úsvitu do soumraku. Jsou to brýlové čočky, které jsou zvlášť speciálně vyrobené pro řidiče . Čočka je zvláštní tím, že jako jediná má speciální technologií dánu schopnost reagovat na náhlé změny počasí, oslnění a další rušivé podněty a to nejen venku, ale reaguje i za čelním sklem uvnitř auta a poskytuje zároveň svému uživateli i výhody polarizace.
Jste zde: Úvodní Poradna Vlastnosti brýlových čoček