Oční centrum | Petra Hečková

telefon: +420 558 621 122 | mobil: +420 603 831 743 | nebo napište Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. | FACEBOOK

Proč špatně vidím

sl-05-y

Oko, které je v pořádku, vytváří obraz předmětů jak vzdálených, tak i blízkých na sítnici. Aby byl vytvořen jasný obraz, musí čočka v oku zaostřovat na předměty ve všech vzdálenostech. Tomuto procesu zaostřování, zvyšování a snižování dioptrické hodnoty oka a zároveň schopnosti dobrého vidění od několika centimetrů až po nekonečno, říkáme AKOMODACE . Nejasný obraz signalizuje vadu vidění a je nutno si jej nechat změřit očním lékařem nebo optometristou.

REFRAKČNÍ VADY, které Vám vykorigujeme:

  • MYOPIE - krátkozrakost
  • HYPERMETROPIE - dalekozrakost
  • ASTIGMATISMUS - cylindrická oční vada
  • PRESBYOPIE – vetchozrakost

MYOPIE neboli KRÁTKOZRAKOST

Přivíráte oči, abyste dobře viděli do dálky? Čtete s nosem přilepeným na knize? Míjíte své známe na chodníku, aniž byste je poznali? Pokud ano, jsou to první příznaky MYOPIE. Ostrý obraz u této refrakční vady nevzniká na sítnici, ale před ní. Oko by se dalo nazvat fyziologicky dlouhým. Lidé trpící touto vadou vidí špatně do dálky, ale dobře do blízka. Tuto optickou refrakční vadu korigujeme tvz. minusovými brýlovými skly ( popř. kontaktní čočkou ), které mám pomohou dostat obraz na sítnici. Toto usnadní již zmíněnou akomodaci a zabrání tak únavě zraku a bolestem hlavy. Charakteristický tvar korekčních čoček je takový, že okrajová tloušťka je vyšší než středová. I při vysokých myopiích ovšem není důvod k obavám z tloušťky skel neboť dnešní trh nabízí širokou škálu korekčních čoček které splňují nejen optické parametry, ale také estetické.

HYPERMETROPIE neboli DALEKOZRAKOST

Máte unavené oči a bolesti hlavy? Příčinou těchto příznaků bývá stálá snaha o dokonalou akomodaci. Tyto příznaky se častěji projevují večer a po práci, u které je zvýšená oční aktivita. Hypermetropie je refrakční vada, která by se dala charakterizovat, že oko je fyziologický krátké. Ostrý obraz nevzniká na sítnici, ale za ní. Tito lidé špatně vidí nejen do blízka, ale i do dálky. Pokud přeci jenom zaostří do dálky, tak pouze za značné námahy a následné únavy očí. Slabou dalekozrakost mnohdy ani nezpozorujeme do věku 35 až 40 let, oko totiž ještě dokáže akomodací tuto lehkou dalekozrakost vyrovnat. Se zvyšujícím se věkem akomodace ubývá, po 45 roce není možné lehkou hypermetropií akomodací vyrovnat tak, aby byl obraz nerozmazaný a jasný. Vyšší a vysoké hypermetropie si všimneme poměrně brzy . U dětí bývá často spojena se šilháním, které je třeba velice brzy odstranit. Tuto optickou refrakční vadu korigujeme tvz. plusovými skly ( popř. kontaktní čočkou ), které mám pomohou dostat obraz na sítnici. Tyto usnadní akomodaci a zabrání únavě. Charakteristický tvar korekčních čoček je takový, že okrajová tloušťka je menší než středová. I u vysokých hypermetropiích není opět důvod k obavám z tloušťky. Zde můžeme ke korekci použít čočky nejen ztenčené, ale také asférické.

ASTIGMATISMUS neboli cylindrická oční vada

Zaměňujete si písmena H, M nebo také kulaté číslice jako např. 8 a 0 ? Tyto příznaky se projevují u lidí trpících refrakční vadou, zvanou astigmatismus. U této vady je vidění neostré jak do dálky, tak i do blízka. Nejsou jasné kontrasty mezi horizontálními, vertikálními a sešikmenými řádky. Příčinou je zakřivení rohovky, které není sferického ( kulového ), ale torického ( válcového ) tvaru. Normální rohovka má tvar kulové úseče, při astigmatismu má však ve dvou osách na sebe kolmých různá zakřivení, tímto vzniká tvar rohovky válcovitý, který způsobuje zkreslení. Astigmatismus vzniká bud´samostatně nebo v kombinací s myopií, hypermetropií. K vyrovnání astigmaticky zakřivené rohovky používáme torických ( cylindrických ) čoček jak plusových, tak i minusových. Dioptrická hodnota těchto čoček není stejná po celém jejím povrchu, ale rozdílná ve dvou na sebe kolmých řezech.

PRESBYOPIE neboli VETCHOZRAKOST

Potřebujete stále více světla ke čtení? Máte krátké ruce pro čtený text nebo se zlobíte při navlékání jehly? Jestliže ano, jsou to první příznaky refrakční vady zvané presbyopie. Je to vada spojená s přirozeným stárnutím čočky v oku, pomalá ztráta její elasticity a tím úbytek akomodace. Nečekejte, že toto je přechodný stav a vidění se upraví samo. Oko již není schopno zaostřit na požadovanou vzdálenost, musíme si čtený text od očí posouvat dál. Tato vada potká každého z nás zhruba ve věku po čtyřicítce. Pokud se chcete vyhnout zbytečné námaze zraku, únavě, navštivte svého oftalmologa nebo optometristu ihned jakmile pocítíte první příznaky. Vhodně předepsaná korekce Vám okamžitě uleví. Nečekejte, že tato vada odezní, je ji nutno korigovat čtecími čočkami, bifokálními nebo multifokálními čočkami. Dnešní trh nabízí široký sortiment těchto čoček, o kterých Vás podrobně informuje náš tým zkušených optiků a optometristů.
Jste zde: Úvodní Poradna Proč špatně vidím